Opublikowany przez: Monika C. 2018-12-06 16:57:27
Autor zdjęcia/źródło: szczepienia ochronne @pixabay
7 grudnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Szczepień. Jest to finał tegorocznych obchodów trwających od kwietnia. Celem obchodów jest szerzenie wiedzy na temat szczepień - jako najbardziej skutecznego sposobu zapobiegania chorobom oraz poprawy wiedzy na temat korzyści ze szczepień oraz tego rodzaju profilaktyki.
Rozwój cywilizacji i łatwość podróży - przemieszczanie się samolotami pomiędzy kontynentami w ciągu kilku godzin, a nie tygodni - sprzyjają większym migracjom i podróżom. Wzrasta możliwość przenoszenia chorób nie tylko lokalnych ale i z innych kontynentów. Powszechny obowiązek poddawania się szczepieniom spowodował wykorzenienie zachorowania na ospę prawdziwa, która zabijała co trzeciego człowieka na Ziemi. Jesteśmy też bliscy sukcesu w przypadku polio, różyczki wrodzonej i odry. Obowiązkowe szczepienia doprowadziły także do ogromnego ograniczenia zachorowań na błonicę i wirusowe zapalenie wątroby typu B.
W Polsce jest zaszczepionych 95% populacji. Zapobiega to skutecznie szerzeniu się zachorowań na choroby zakaźne nie tylko osób zaszczepionych ale także tych, którzy z medycznych powodów nie mogą się im poddać. Obowiązkowe szczepienia pomagają także chronić się przed powikłaniami chorób zakaźnych. Warto podkreślić, że szczepienia powszechne są bezpłatne i my obywatele nie ponosimy żadnych kosztów z powodu profilaktyki.
Szczegółowy wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych oraz m.in. osoby lub grupy osób obowiązane do poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciw chorobom zakaźnym określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych >>> więcej przeczytasz TUTAJ
Zakażenie tą bakterią powoduje sepsę lub zapalenie opon mózgowych, czasem obiema chorobami jednocześnie – wtedy określana jest jako inwazyjna choroba meningokowa (IchM). Według specjalistów jest to choroba o najszybszym przebiegu (rozwija się w ciągu 24 godzin) i największej śmiertelności – 20% chorych umiera. Jeśli rozpoznanie jest zbyt późne umieralność wzrasta do 70-80%. Rozpoznanie choroby jest trudne – początek przypomina grypę lub przeziębienie. U tych, którzy wyzdrowieli dochodzi do powikłań: niedosłuchu, amputacji czy ubytków skóry wymagających przeszczepienia! Na zarażenie meningokokami najbardziej narażone są dzieci do 5ego roku życia, czemu sprzyja niedojrzałość układu odpornościowego. W wielu krajach sczepienia przeciwko meningokokom są obowiązkowe, w Polsce są zalecane ale odpłatne. Specjaliści zgodnie twierdzą, że sczepienia przeciwko meningokokom są najbardziej skuteczną forma profilaktyki, a działania niepożądane: zaczerwienienie, obrzęk i ból w okolicy podania szczepionki oraz łagodne reakcje ogólne: gorączka, ból mięśni ustępują po kilku dniach bez konsekwencji dla zaszczepionej osoby.
Pneumokoki to bakterie odpowiedzialne za najczęściej występujące poważne zakażenia bakteryjne u dzieci: zapalenia górnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, a u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu choroby: posocznicę (sepsę), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów. Tego typu zakażenia inwazyjne powodują poważne powikłania (również trwałe), mogą prowadzić do śmierci. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym jest szczepienie ochronne. Zakażenie przenosi się poprzez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci. Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, (najwięcej w pierwszych 2 latach życia). Szczepionki pneumokokowe są bezpieczne i nie powodują poważnych problemów zdrowotnych. W wielu krajach niemowlętom i dzieciom do 2. roku życia podano już wiele milionów dawek skoniugowanych szczepionek, nie obserwując poważnych reakcji niepożądanych. U niektórych dzieci szczepionka może wywołać przemijające, łagodne odczyny poszczepienne w ciągu 1-3 dni po szczepieniu. Szczepienie przeciwko pneumokokom należy rozpocząć w 2. miesiącu życia.
Czytaj też:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.